Kas yra tarptautinės prekybos sąlygos („Incoterms“)?

Tarptautinės prekybos sąlygos („Incoterms“) (International Commercial Terms) – tai sustandartizuotos tarptautinės prekybos taisyklės. Jas nustato ir išleidžia Tarptautiniai prekybos rūmai (šiuo metu: „Incoterms 2010“). Prekybos sandorio šalys (pardavėjas, pirkėjas) gali susitarti taikyti vieną iš šių tarptautinės prekybos sąlygų. Šiomis tarptautinės prekybos sąlygomis tarp prekybos partnerių nustatomi pagrindiniai pardavėjų ir pirkėjų įsipareigojimai, ypač rizikos perdavimas ir pristatymo išlaidų apmokėjimas.

Ką reglamentuoja šios tarptautinės prekybos sąlygos?

Susitarę naudoti vieną iš pristatymo nuostatų, sandorio partneriai sutaria ypač dėl šių punktų:
Vietos ir momento, kada perduodama rizika dėl galimo prekių netekimo (pvz., sugadinimo, praradimo, vagystės ir t.t.)


Pristatymo išlaidų pasidalijimo


Įsipareigojimų atlikti eksporto ir importo muitinės procedūras

Kokios „Incoterms“ taisyklės būna?

Toliau rasite jų apžvalgą:
Čia pateikta tik santrauka, ji neatskleidžia visų sutarties šalių teisių bei įsipareigojimų.

„Incoterms“ taisyklių, taikomų kelių transportui, paaiškinimas

EXW - Ex Works / iš įmonės (... nurodyta pristatymo vieta)

Pagal sąlygą iš įmonės / sandėlio pardavėjas neapmoka jokių išlaidų ir neatsako už riziką. Pardavėjas neprivalo nei pakrauti prekių į prekes paimančią transporto priemonę, nei gauti leidimą išvežti prekes (atlikti eksporto muitinės procedūrų), jei to reikia.
EXW - Ex Works / iš įmonės

FCA - Free Carrier / pristatyta iki vežėjo (... nurodyta pristatymo vieta)

Pardavėjas apmoka išlaidas ir atsako už riziką iki perdavimo vežėjui vietos. Pardavėjas įsipareigoja pakrauti prekes į paimančią transporto priemonę ir, jei reikia, gauna leidimą išvežti prekes (atlieka eksporto muitinės procedūras).
FCA - Free Carrier / pristatyta iki vežėjo

CPT – Carriage paid to / už transportavimą apmokėta iki (... nurodytos paskirties vietos)

Pardavėjas turi sudaryti vežimo sutartį ir apmoka išlaidas iki nurodytos paskirties vietos. Pardavėjas įsipareigoja, jei reikia, gauti leidimą išvežti prekes (atlikti eksporto muitinės procedūras). Pirkėjas prisiima riziką (praradimo, sugadinimo) nuo prekių perdavimo pirmajam vežėjui vietos. Pirkėjas, jei reikia, turi atlikti visas su įvežimu susijusias muitinės procedūras!
CPT – Carriage paid to / už transportavimą apmokėta iki

CIP – Carriage and Insurance paid to / už transportavimą ir draudimą apmokėta iki (... nurodytos paskirties vietos)

Pardavėjas turi sudaryti vežimo sutartį ir apmoka išlaidas iki nurodytos paskirties vietos. Pardavėjas įsipareigoja, jei reikia, gauti leidimą išvežti prekes (atlikti eksporto muitinės procedūras). Pardavėjas taip pat apdraudžia nuo rizikos (praradimo, sugadinimo), kuri tenka pirkėjui.Pirkėjas prisiima riziką (praradimo, sugadinimo) nuo prekių perdavimo pirmajam vežėjui vietos. Pirkėjas, jei reikia, turi atlikti visas su įvežimu susijusias muitinės procedūras!
CIP – Carriage and Insurance paid to / už transportavimą ir draudimą apmokėta iki

DAT - Delivered at Terminal / pristatyta iki terminalo (... nurodyto terminalo paskirties uoste / paskirties vietoje)

Pardavėjas apmoka pristatymo išlaidas ir prisiima atsakomybę už pristatymo riziką iki nurodyto terminalo / vietos, taip pat įsipareigoja iškrauti prekes iš atvykstančios transporto priemonės. Pirkėjas, jei reikia, turi atlikti visas su įvežimu susijusias muitinės procedūras!
DAT - Delivered at Terminal / pristatyta iki terminalo

DAP – Delivered at Place / pristatyta iki vietos (... nurodytos paskirties vietos)

Pardavėjas pristato pirkėjui iškrovimui paruoštas prekes atvykstančioje transporto priemonėje į nurodytą paskirties vietą importo šalyje ir iki tos vietos prisiima riziką. Pirkėjas atlieka visas su įvežimu susijusias muitinės procedūras ir iškrauna prekes!
DAP – Delivered at Place / pristatyta iki vietos

DDP - Delivered Duty paid / pristatyta, muitas sumokėtas² (... nurodytos paskirties vietos)

Pardavėjas pristato pirkėjui iškrovimui paruoštas prekes, kurioms yra atliktos įvežimo muitinės procedūros (apmokestintos muito mokesčiais), atvykstančioje transporto priemonėje į nurodytą paskirties vietą importo šalyje ir iki tos vietos prisiima riziką. Pardavėjas taip pat įsipareigoja apmokėti visus muitinės procedūrų mokesčius bei išvežimo ir įvežimo muitus. Pirkėjas iškrauna prekes!
DDP - Delivered Duty paid / pristatyta, muitas sumokėtas²
² Jei šalys pageidauja, kad pardavėjas būtų atleistas nuo įsipareigojimo apmokėti kai kuriuos įvežimo metu mokėtinus mokesčius (pvz., pridėtinės vertės mokestį), reikia aiškiai tai nurodyti pirkimo–pardavimo sutartyje (originali citata iš „Incoterms 2000“) arba taikyti DAP.
^ - Top

Ši interneto svetainė naudoja slapukus, kad galėtumėte kuo geriau naudotis šia svetaine. Spustelėdami ties „Priimti“, sutinkate su slapukų naudojimu. Jei norite nesutikti su tam tikrais slapukais, spustelėkite nuorodą čia. Daugiau informacijos apie mūsų elgesį su Jūsų duomenimis rasite mūsų Naudojimo sąlygos ir Pranešimas apie privatumą.

Priimti